O nás

Za založením, provozem a veškerými obchodními aktivitami družstva TEXman stojí manželé Radko a Lenka Dražilovi. Sociální podnik vznikl na zelené louce díky realizaci projektu z výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu sociálního podnikání.

Začínali jsme v roce 2013 s pěti švadlenkami. Dnes u nás pracuje více než 70 zaměstnanců, z nichž přes 75 % jsou osoby se zdravotním či sociálním znevýhodněním. Vše přizpůsobujeme tomu, aby práci u nás zvládli, cítili se naplnění a byli společensky prospěšní.

Disponujeme profesionálně vybavenou šicí dilnou, kde vyrábíme vlastní produkty.
Poskytujeme také fulfillmentové služby pro e-shopy, nabízíme kooperační práce a realizujeme tamponový tisk či outsourcing administrativy. 

Snažíme se ukázat přínos sociálních ekonomiky pro celou společnost. Propojujeme sociální podniky s firmami a institucemi v Libereckém kraji a chceme tak zvyšovat jejich prestiž.

Naše cesta

2011 - 2012

Vize a záměr

Zkušenosti z oblasti speciálního školství a podnikání nás vedou k myšlence založit sociální podnik. Připravujeme podnikatelský plán a podáváme projektovou žádost do výzvy MPSV na podporu vzniku nových sociálních podniků.

Hledáme budoucí obchodní partnery a vybíráme spolupracovníky. Věříme, že technologii naší výroby zvládnou i lidé se zdravotním handicapem.

Listopad 2013

Schválení a začátek realizace

Na podzim 2013, po schválení projektového záměru, startujeme. Tehdy ještě v provizorních prostorech zařizujeme malou šicí dílnu. Začínáme vzorovat, navrhovat prototypy produktů a prodávat polštáře a přikrývky prvním zákazníkům.

Máme profesionálně vybavenou šicí dílnu, kde pod značkou TEXman vyrábíme polštáře, přikrývky, chrániče matrací, povlečení a další sortiment lůžkovin. Šijeme unikátním způsobem podle patentu, jehož autorem byl tatínek zakladatele našeho podniku. 

Jaro 2014

Rekonstrukce a stěhování do Studánky

Stěhujeme se do nově zrekonstruovaných a mnohem větších prostor v Krásné Studánce. Vybavujme stříhárnu a nakupujeme další šicí stroje.

Stáváme se členy Svazu českých a moravských výrobních družstev, díky čemuž získáváme podporu silného partnera. Kromě vlastní výroby už začínáme v kooperaci realizovat zakázky pro externí firmy.

2015

Rosteme

Stáváme se zaměstnavatelem na chráněném trhu práce. Posilujeme management a za pochodu se učíme specifikům sociálního podnikání.

Šijeme a prodáváme přikrývky, polštáře a další sortiment lůžkovin. Celý firemní marketing spočívá v osobní prezentaci našich výrobků u zákazníků. Oslovujeme především zdravotnická zařízení a pobytové sociální služby.

Finančně nás podporují další partneři, například Srdcerváči nebo ČEZ.

2016

Propagujeme

Spolupracujeme s profesionálními kouči a mentory. Naším cílem je zviditelnění firmy, oslovení potencionálních zákazníků a vyhledávání nových obchodních kontaktů. Vzděláváme se a zaměřujeme se na branding a PR.

Lenka Dražilová je finalistkou soutěže Manažer roku 2016.

2017

Rozšiřujeme portfolio produktů

Zaznamenáváme další úspěch s žádostí na podporu sociálních podniků. Díky tomu vzorujeme kolekci povlečení z tkanin regionálních výrobců, a získáváme pro ni značku Regionální produkt Jizerské hory.

Zaměstnáváme více švadlen, doplňujeme vybavení šicí dílny. Hledáme, které další služby bychom jako sociální firma mohli nabízet. Z oblasti výroby se posouváme do oblasti služeb.

Chystáme nový - a časově velmi náročný - projekt.

2020

SPOUŠTÍME STOREman.cz

Po dvou letech příprav, vývoje webové aplikace, a výběru i nezbytných úpravách prostor otevíráme v Liberci fulfillmentový sklad. Pod značkou STOREman.cz začínáme poskytovat komplexnískladový i logoctický servis pro malé a střední e-shopy. Vybíráme kolegy do týmu skladníků, ve spolupráci s prvními zákazníky testujeme stabilitu provozu a nastavujeme vnitřní procesy a postupy.

A jako všichni ostatní, i my šijeme ve velkém roušky. 

2022

ForSEK

Zaměstnáváme už přes 70 kolegů, z nichž přes 75 % jsou osoby se zdravotním či sociálním znevýhodněním. Jsme významnými partnery Úřadu práce i neziskových organizací, které se zabývají zaměstnáváním osob s různými druhy omezení.

Vyrábíme kvalitní lůžkoviny a ložní prádlo, poskytujeme profesionální služby i v dalších oblastech a jsme spolehlivým partnerem pro kooperace.

V říjnu 2022 ve spolupráci s Libereckým krajem a TESSEA ČR, z.s. (Tematická síť pro sociální ekonomiku) pořádáme úspěšnou konferenci Fórum sociální ekonomiky 2022. Ta slaví velký úspěch.

Co dál?

Chceme jít i nadále příkladem a ukazovat ostatním jednu z možných cest k udržitelnější budoucnosti. Ta už je za dveřmi. A jaká bude, záleží jen na nás. 

Cítíme totiž velkou zodpovědnost.Trh práce i celá společnost prochází velkými změnami. Firmy si to uvědomují, a kladou na téma udržitelnosti a sociální odpovědnosti stále větší důraz. Sociální podniky tak mají značný potenciál stát se inspirací pro ostatní.